Je bakalárska práca naozaj hrôza a nočná mora?
- podkladovo.com
- Mar 21, 2016
- 5 min read

Ako písať bakalársku prácu?
(Ak máte dostatok znalostí, zručností a vedomostí o bakalárskej práci, neváhajte a navštívte prosím Typy podkladov a cenník alebo priamo prejdite k nezáväznej objednávke.)
Pokúsme sa predstaviť si situáciu... Druhý ročník.... Tretí stihol prísť ani ste sa nenazdali. Len „pred chvíľou“ ste vôbec nastúpili milí študenti do prvého ročníka a len tak tak ste sa stihli obhliadnuť a zorientovať sa v spleti seminárov, prednášok, úloh, skúšok a všetkých požiadaviek na Vás. Druhý ročník je charakteristický obdobím začínajúcej paniky: „Čo to od nás preboha chcú“!? Bakalárska práca, avšak pre viacerých študentov tzv. bakalárka – postrach tretieho ročníka. Stojí pred Vami Vaša prvá záverečná práca... Už len to znie vážne a najmä zodpovedne, pretože ide o niečo nové, s čím ste sa doteraz počas strednej školy nestretli. Síce naša generácia ešte žlté a čudné postavičky nezažila, ale áno presne tak sme sa všetci ako druháci na Vysokej škole cítili ako Mimoni, teraz to už vieme nazvať J a nasledovali sme vždy niekoho „vyvolenú osobu“, ktorá aspoň dačo vedela alebo tušila o bakalárke.....
Začali ste sa viac učiť, špecializovať sa na daný odbor, pribudla Vám brigáda alebo ste svoje ambície začali realizovať v organizáciách či spolkoch v rámci vysokej škole? Vaše povinnosti a práca Vás zahltili natoľko, že už len pomyslenie, že máte pred sebou bakalársku prácu, na ktorej ste mali začať a ako sa hovorí, už včera bolo neskoro, Vám prináša len stres a trápenie. Už v tomto štádiu určite mnohých napadá, keby mi mohol niekto pomôcť a mať to pod kontrolou za mňa a pritom byť informovaný a byť súčasťou procesu prípravy podkladov pre moju bakalársku prácu.... Je potrebné to brať v pozitívnom zmysle, deľba práce ako aj určenie si priorít, nie vždy sa dá robiť všetko naraz, pre to Vám www.podkladovo.com ponúka v rámci tejto oblasti bohaté služby. Svoje služby ponúka aj pri príprave podkladov k bakalárskym prácam. Poďme sa spoločne pozrieť na to o aký typ záverečnej práce ide a aké kritériá musí obsahovať bakalárska práca.
Čo má obsahovať bakalárska práca?
Bakalárska práca sa týka študentov tretieho ročníka vysokých škôl. Spravidla prebieha výber tém už počas druhého ročníka, kedy sa študenti prihlasujú k jednotlivých témam bakalárskych prác. Následne sú študentom prideľovaní školitelia alebo školiteľky, ktorých primárnou úlohou je byť študentom nápomocní pri písaní ich záverečnej práce. Prostredníctvom bakalárskej práce sa overujú vedomosti a zručnosti, ktoré študent získal počas bakalárskeho štúdia a jeho schopnosti používať ich pri riešení úloh študijného odboru.
V rámci bakalárskej práce sa formulujú ciele bakalárskej práce. Spravidla ide o hlavný cieľ, ale často sa uvádzajú a používajú aj čiastkové ciele. Čo sa týka metód práce, pri niektorých vysokých školách sa uvádzajú, resp. uvádzali len v rámci úvodu, v iných sa používa koncepcia IMRAD = Introduction – Methods – Results – And – Discussion (úvod – teoretické východiská – metódy – výsledky – diskusia), kde sa metódy použité v bakalárskej práci uvedú v tejto časti – Metódy.
Tak ako každá iná záverečná práca, aj bakalárska práca má svoju formálnu stránku – formálnu úpravu, ktorej pravidlá sú nasledovné:
35 – 40 strán (54 000 – 72 000 znakov)
Strany sú formátu A4
Formát A4 ako jedna strana textu má 30 riadkov, každý riadok má 60 znakom čo je 1800 znakov spolu
Do počtu strán sa započítava úvod, jadro práce, záver a zoznam použitej literatúry
Do počtu strán sa nezapočítava titulný list, obal, abstrakt v slovenskom a anglickom jazyku, obsah, prílohy, zoznam tabuliek, grafov a obrázkov
Písmo bakalárskej práce je spravidla Times New Roman 12 (pozor pri nadpisoch kapitol a podkapitol, keďže vysoké školy môže mať pri nich
uvedenú odlišnú veľkosť písma)
Riadkovanie 1,5
Nastavenie strany textu je spravidla – okraje zľava 3,5 cm – sprava 2 cm – zhora a zdola 2,5 cm
Číslovanie je spravidla arabským číslicami, vpravo dole na strane textu a začína od prvej strany úvodu
Poďakovanie je dobrovoľné (určite ho odporúčame)
Prílohy (ak sú relevantné)
Klasické členenie bakalárskej práce
Spravidla je bakalárska práca rozdelená do troch častí. Menovite ide:
Úvodnú časť
Hlavnú časť
Záverečnú časť
V rámci úvodnej časti sa stretávame s jednotlivými náležitosťami akými sú obal, titulný list, zadanie, poďakovanie, abstrakt, obsah, zoznam tabuliek, skratiek a ilustrácií.
Obal a titulný list sú prvými časťami práce, preto je dôležité aby boli v poriadku a presne napísané podľa smernice. Smernice jednotlivých vysokých škôl často okrem písomného vysvetlenia uvádzajú aj ilustračný príklad obalu, titulného listu, ale aj ďalších potrebných náležitostí bakalárskej práce.
Zadanie má spravidla predpísaný formát alebo sa vkladá do práce ako A4, prípadne vlepuje.
Poďakovanie nie je povinné, resp. záväzné, avšak určite je prínosné. Niektorí školitelia si na tom skrátka potrpia, tak netreba ako sa hovorí „tigra dráždiť bosou nohou“ J
Abstrakt ako imanentná súčasť bakalárskej práce sa musí uvádzať v slovenskom jazyku a v cudzom jazyku, spravidla v anglickom jazyku, ale i napr. v nemeckom jazyku. Na základe osobných a bohatých skúseností sa tím Podkladova stretol aj s oboma abstraktmi na jednej strane, ale väčšinou má každý abstrakt svoj vlastný priestor t. j. 1 A4. Abstrakt poskytuje informácie ohľadom obsahu, cieli a podstate práce. Rozsah abstrakt býva spravidla od 100 do cca 600 slov a spravidla sa k abstraktu uvádza 3-5 kľúčových slov. Je podstatné aby sa slovenská verzia abstraktu zhodovala s verziou písanou v cudzom jazyku, resp. ide o tú istú verziu, len preloženú zo slovenského jazyka do cudzieho jazyka.
Obsah je dôležitou súčasťou bakalárskej práce, nakoľko predstavuje plán práce a jej kostru. Spravidla obsahuje 3 až 5 kapitol, avšak často záleží aj od typu vysokej školy, prípadne problematiky a samotnej témy, preto sa môžeme stretnúť aj sa bakalárskymi prácami, ktoré obsahujú 6 až 10 kapitol. Pri obsahu je kľúčové, aby názvy kapitol a podkapitol v bakalárskej práci sedeli s názvami kapitol a podkapitol v obsahu a tie so stranami v samotnom jadre bakalárskej práce.
Po obsahu nasleduje zoznam tabuliek, zoznam skratiek a zoznam ilustrácií.
Ako prvou náležitosťou hlavnej textovej časti bakalárskej práce je úvod bakalárskej práce. Aj napriek skutočnosti, že sa nachádza na začiatku práce, spravidla sa píše až pri dokončení celej bakalárskej práce. Niekedy sa na začiatku uvádza, resp. píše náčrt úvodu a to najmä kvôli konzultáciám so školiteľom, akým smerom sa bude konkrétna bakalárska práca uberať. Úvod obsahuje spoločenský význam spracovávanej témy, cieľ práce, štruktúru a popis jednotlivých kapitol. Spravidla sa odporúča rozsah úvodu bakalárskej práce 1 – 2 strany.
V rámci jadra bakalárskej práce ako ďalšej hlavnej časti sa autor zameriava na naplnenie stanovených cieľov. Jadro bakalárskej práce by malo byť formulované tak, aby výsledkom bakalárskej práce bolo naplnenie stanovených cieľov. Súčasťou jadra bakalárskej práce je využívanie rôznych zdrojov, pričom najčastejšie ide o zdroje knižné, časopisecké a internetové. Použitie každého zdroja či už vo forme citácie alebo parafrázy by malo byť uvedené v odkaze pod čiarou v stanovenej forme. Pre inšpiráciu, si neváhajte prečítať náš článok v časti Študentoviny: Ako správne citovať alebo ako sa vyhnúť nepríjemným ťahaniciam o plagiátorstve? V jadre práce uvádzame aj tabuľky, grafy, schémy, skratky a pod. Odporúčame nebáť sa uvádzať svoje vlastné názory k rozoberanej problematike či iné postrehy najmä získané pri analýzach či komparácii. Zároveň odporúčame sa zamerať na veľkosť písma jednotlivých kapitol a podkapitol ako aj na spôsob ich číslovania.
Bakalárska práca však často okrem teoretickej časti obsahuje aj empirickú časť. Čisto teoretické bakalárske práce sú charakteristické najmä pre odbory ako právo, politológia a pod. Prepojenie teoretickej a empirickej časti naopak nájdeme skôr v rámci ekonomických škôl.
V závere bakalárskej práce zhrnieme problematiku práce, ale aj poznatky, ktoré sme nadobudli. V rámci tejto časti môžeme súhrne uviesť aj vlastné názory a postrehy nadobudnuté počas písania bakalárskej práce. Následne sa uvádzajú výsledky práce, zhodnotenie naplnenia stanovených cieľov ako aj prínos bakalárskej práce.
Zoznam použitej literatúry, ten sa spravidla uvádza v abecednom poradí použitých zdrojov, avšak nemusí to byť pravidlo. Často sa aj čísluje. Zoznam použitej literatúry môže byť aj členený na jednotlivé kategórie zdrojov, ale aj nečlenený. Preto sú primárne vlastné stanovené pravidlá každej Vysokej školy pre uvádzanie zoznamu použitej literatúry. Pre inšpiráciu neváhajte si prečítať náš článok v časti Študentoviny: Ako správne citovať alebo ako sa vyhnúť nepríjemným ťahaniciam o plagiátorstve?
V závislosti od vysokej školy a tiež témy a konkrétnej problematiky sa zvyknú uvádzať aj prílohy, ak boli v bakalárskej práci použité. Prílohy bakalárskej práce sú spravidla uvádzané po zozname použitej literatúry.
V prípade Vášho záujmu o vypracovanie podkladov k bakalárskej práci nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom nezáväznej objednávky alebo prostredníctvom kontaktného formulára. Neváhajte a navštívte prosím Typy podkladov a cenník,
留言